Protetická stomatologie

Protetická stomatologie je standardní součástí služeb každé zubní ordinace. Jejím cílem je co možná nejuspokojivěji vyřešit stav při úplné ztrátě zubů – ať už přirozené, po úrazu nebo třeba v případě, že zuby vůbec nevyrostly. Dobrá protetická práce by měla zajistit, aby si pacient náhrady v ústech takřka vůbec nevšiml a mohl naplno fungovat stejně jako s původním chrupem. Mezi nejčastěji vyžadované typy náhrad patří především korunky, můstky a celkové náhrady.

  • Fasety jsou zřejmě nejmenším zásahem do ústní dutiny, a přitom velmi uspokojivě pomáhají řešit např. estetické problémy zubů. Aplikace fasety probíhá po obroušení vnější části zubu a nasazení.
  • Korunky patří k velmi častým protetickým pracím a zhotovují se ve všech případech, kdy pacient kompletně přijde o jediný zub. Korunku je možné nasadit na zdravý kořen původního zubu, popř. na implantát, který kořen adekvátně nahrazuje.
  • Můstky představují větší útvary než samotné korunky a spíše než na jediný zub se používají v případech, kdy je nutné přemostit mezeru vzniklou ztrátou skupiny zubů. Můstek se po okrajích nasazuje buď na zdravé, obroušené zuby, nebo na implantáty, které v současnosti představují stále preferovanější volbu mnoha pacientů.
  • Zásuvné spoje představují v řadě případů kvalitní alternativu vůči můstkům. Na rozdíl od nich jsou snímatelné a během používání také lépe drží.
  • Celkové náhrady jsou posledním řešením v případě, že chybí celý chrup. Snímatelné náhrady jsou už dnes mnohem kvalitnější než dříve a pacientům umožňují plnohodnotný život bez větších obtíží.